JasonLCA
JasonLCA JasonLCA
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.75/lb. and Jeanna can spend at most $30 for them. How many pounds can
she buy?

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 08-02-2022

Answer:

4.44 lb

Step-by-step explanation:

$6.75 ---> 1 lb

$1 ---> (1/6.75) lb

$30 ---> [$30* (1/6.75)] lb

$30 ---> 4.44

So she can buy most 4.44 lb of pounds

Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-02-2022

Answer:

4.44 lb

Step-by-step explanation:

$6.75 ---> 1 lb

$1 ---> (1/6.75) lb

$30 ---> [$30* (1/6.75)] lb

$30 ---> 4.44

So she can buy most 4.44 lb of pounds

Step-by-step explanation:

pls branliest to me he/she have 210 me onley 4

Answer Link

Otras preguntas

What dissolve unwanted substances in the cell?
There is an increasing use of LEDs for lighting. What does LED stand for?
Simplify the expression. -81 ÷ (-9) Please help
Stella injured her right cerebral hemisphere. How is this MOST likely demonstrated? A. She has no ability to move her body. B. She has no feeling in either ar
List 5 important dates of the Cold War.
an engine cut-off lanyard helps to reduce the risk of what?
Which relations are functions? Choose all answers that are correct:
NEED ANSWER PLEASE ASAP A company makes chocolate candies in the shape of a solid sphere. Each piece of candy has a diameter of 3cm. If a box contains 30 pieces
Which of the following equation is balanced?
awnser pls quickly :)))