Roshaan4949 Roshaan4949
  • 08-02-2022
  • Mathematics
contestada

how to solve this story problem. Newton buys 4 gallons of gasoline. He pays $8.64. How much does 1 gallon of gasoline cost

Respuesta :

spacepilot spacepilot
  • 08-02-2022

Answer:

$2.16 / gallon

Step-by-step explanation:

4 gallons were bought for $8.64

4 gallons = $8.64

1 gallon = ?

cross multiply and divide

$8.64 / 4 gallons = $2.16 per gallon

check:

$2.16 * 4 = $8.64

Answer Link
alexxiarodriguez alexxiarodriguez
  • 08-02-2022
$2.16 a gallon
You divide $8.64 by 4
Answer Link

Otras preguntas

Chinese who turned to the revolutionary ideas of Marx and Lenin gained strong support from A. the United States. B. Jiang Jieshi and his Nationalist part
Julia can finish a 20-mile bike ride in 1.2 hours. Katie can finish the same bike ride in 1.6 hours. How much faster does Julia ride than Katie? Distance Ra
Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1
can someone please help
If there was a fungicide that killed all fungi, make a prediction on how that would affect the ecosystem and eventually us humans.
A motorist travels a distance of 406 km during a 7 hr period. What was the average speed in (a) km/hr and (b) m/sec?
Why does gladwell use the word "bargain" instead of "agreement" or "deal"
2. The average distance from the sun to the planet Mercury is about 58,000,000 km. The diameter of a human hair is about 0.0025 cm. (a) What is the distance fro
Absolute value of 4+3i
What two characteristics do fungi lack that forced them to become decomposers