cadencemanna27
cadencemanna27 cadencemanna27
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a store, bananas cost $0.68 per pound. How much will 4 1/2 pounds of bananas cost?

show work please!

Respuesta :

duckerstar146
duckerstar146 duckerstar146
  • 12-01-2022

Answer:

$3.06

Step-by-step explanation:

Based on the question that was given, we can see that for every *one* pound,  the cost of the bananas is $0.68.

Since we are looking for how much 4 1/2 pounds is worth, we can convert this to 4.5 and simply multiply $0.68 by 4.5, giving us a grand total of $3.06

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 12-01-2022

Answer:

4 1/2 pounds of bananas will cost $3.06.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

0.68*9/2

0.68*4.5

3.06

Answer Link

Otras preguntas

Elizabeth earned $150 a week tutoring . If he saved $75, what percent of the money he earned did he save
..........................................
Can someone please help. I have no idea how to do this
In a nonfiction essay on property law, which choice of details would the author most likely use? A. imagery B. plot C. dialogue D. examples
Erika drinks at least 40 ounces of water a day
Find an example of a civil engineering project in your town or area. Describe it and explain how it serves the community. Why do environmental engineers need to
2. Which characteristic of the Moon causes the tides on Earth? 1. gravity 2. weight 3. mass
The low temperature on a certain day is 56°F. The low temperature is 14°F lower than the high temperature, h. Which equation can be used to find the high temper
what is the relationship between the reactants and products in photosynthesis
what did "bully" mean during theodore's time​