ochristian79891
ochristian79891 ochristian79891
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

whole foods sells bananas for $ 1.25 per pound . how much will it cost for 8 1/2 pounds of bananas ? round your answer to the nearest penny

Respuesta :

Imanna33
Imanna33 Imanna33
  • 07-01-2022

Answer:

$50.63

Step-by-step explanation:

You multiply 8 1/2 by 1.25 and you get 50.625, round to the nearest penny and your final answer is 50.63

hope that helps

Answer Link

Otras preguntas

What contribution did Galileo made to scientific knowledge during renaissance
Since the end of the cold war, the residences in the city center of prague have:
The product of a number and 7, decreased by the number is equal to 42. find the number.
find the value of y in the equation
Find the slope glencoe algebra pg 175-176 textbook answers
even through her friends through writing letters was
Describe what 5 factors most affect rates of weathering
Solve for x. 3(x + 1) + 4( x - 3) = 12
1) How did the hijra influence the development of Islam? a. During the hijra, Muhammad created rules that governed and united Muslims. b. It was where Muhamma
Throw a dice randomly. Out of 10 times throwing, the 1 dot side shows up everytime. What are the chances of having the 1 dot side show up for the 11th time?