Cerbius992 Cerbius992
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

which is the better deal 5 grapefruits for $1.99 or 8 grapefruit for $2.99

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2022

Answer:

8 for $2.99.

Step-by-step explanation:

Compare the unit prices:

5 for 1.99:

Unit price = 1.99 / 5 = $0.398.

8 for 2.99:

Unit price = 2.99 / 8 = $0.374.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with a thesis for revenge ?
How do you solve 4 x - 11 = 21
Explain how the atoms of the element helium are formed in a star Please
Boyle’s Law a. q = mcΔT b. q = Hvm c. P₁V₁ = P₂V₂ d. D = m/V e. K = C + 273
what role did texas play in manifest destiny
How can i divide 3 divided by 681
The coordinates of a bird flying in the xy-plane are given by x(t)=αt and y(t)=3.0m−βt2, where α=2.4m/s and β=1.2m/s2.part a:Calculate the velocity vector of th
Divide. (6a4 + 2a3) ÷ 2a
What properties of Pluto might make scientists think that it is a Kuiper Belt Object?
let n = 2.5. what is the value of 2n(6n-3)+4n?