mahaliarune
mahaliarune
13-12-2021
Mathematics
contestada
find the ratio
3 ounces cost $2.73
Respuesta :
RocketMath
RocketMath
13-12-2021
Answer:
1 : $0.91
Step-by-step explanation:
divide 3 by 3
divide 2.73 by 3
1:0.91
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
Mr anders wants to put a fence around his backyard. His backyard is rectangular. The lengths of the sides are 75 yards and 45 yards, how much fencing will mr a
Adopting the attitude of “we are the learners” is one way to __________. a. adjust to ambiguity b. focus on stereotypes c. control our biases d. assume differen
The physical traits of an individual are inherited through information stored ____ in the ______.
Which country is Mexicos most valued trade partner for these minerals.(gold,copper,oil,coal,iron,lead,natural gas,silver and zinc)
true or false,"chemical formula are a symbolic description of the type of atoms contained in a substance."
What is the home state of Robert E. Lee
How many cm more than 2 m is the perimeter of a regular hexagon of side 35 cm?
Read the sentence. I am interested in drawing, painting, and make sculpture. Which is the best revision of the sentence? A. I am interested in drawing, to pain
Where did America fight the Spanish American War?
The inclusion of four propositions followed by a fifth that comes to a conclusion in the preamble exemplifies _____. A. ethos B. inductive reasoning