qudfdfdfei384939341
qudfdfdfei384939341 qudfdfdfei384939341
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the least per can, a 24 pack of cola for 5.52,a 12 pack of cola for 2.64 or a 6 pack of cola for 1.35

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 10-12-2021

Answer:

It would be the 12 pack of cola for 2.64

Step-by-step explanation:

2.64/12 = 0.22

5.52/24 = 0.23

1.35/6 = 0.225

Round 0.225 = 0.23

Answer Link

Otras preguntas

what is a normal blood sugar level immediately after eating
Listen to the audio, read the question, and choose the option with the correct answer to the question. based on the audio, what is not true about the animal in
When a figure appears to have depth as you look at it, it is called _____________. A. perspective B. solid C. length D. net
most often limits product availability for consumers. A. Religion B. Culture C. Transportation D. Education Please select the best answer from the choices provi
Explain the process of acid rain, and describe some of its negative effects. Please make sure to use complete sentences and proper grammar.
What of the following is NOT a characteristic of formalism?
In the Preamble to the Constitution, what does the phrase "establish Justice" refer to? The need to form a federal judicial system The corrupt local laws that
What is the area of this rectangle? 18 m 9 m 14 sq m 16 sq m
The internationalization of production has led both to increased global wealth and to ________________. Group of answer choices fewer jobs in developing countri
When two numbers are not equal, an ___ is a sentence that uses the symbols >, <, ≥, ≤, or ≠ to show a relationship.