kayleeblanton518 kayleeblanton518
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

2.5kg of potatoes cost 1.40
work out the cost of 4.25kg

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 10-12-2021

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Proportions:

2.5 kg ⇔ $1.40

4.25 kg ⇔ $P

P = 4.25kg * $1.40 / 2.5kg

P = $2.38

Answer Link

Otras preguntas

In which part of the open ocean would you expect photosynthesis take place
What is the area of the shaded sector? A) 6 pi units2 B) 9 pi units 2 C) 18 pi units 2 D) 36pi units 2
What are the differences between the league of nations and the united nations?
I was absent and I do not understand this
What is one element in colonial spanish architecture?
express as a single logarithm and simplify. log3x+2logx^2-logx^3
Imagine that a researcher is constructing a pedigree for a trait he expects to show recessive inheritance in humans. what are the likely characteristics of this
Name another pair of polar coordinates that represent the point (-1.5, 30
Choose the sentence that uses the correct form of the verb. (4 points) Question 6 options: 1) Ella estoy muy bien. 2) Ustedes están muy cansados. 3) Yo
which of the following could be represented by -8