mk130770
mk130770 mk130770
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP! A farm stand sells oranges in 3-lb bags for $3.75. What equation represents the cost, c, for p pounds of oranges?

A. c = 1.25p B. p = 1.25c

C. c = 3.75p D. p = 3.75c

Please answer asap

PLEASE HELP A farm stand sells oranges in 3lb bags for 375 What equation represents the cost c for p pounds of oranges A c 125p B p 125c C c 375p D p 375c Pleas class=

Respuesta :

MightyPebbles
MightyPebbles MightyPebbles
  • 09-12-2021

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

$1.25*3=3.75

Answer Link

Otras preguntas

I cannot manage to conjugate these right.
What kind of movement are the authors describing in this paragraph
Need help! I’m confused so pls answer ASAP!
Select the correct structure that corresponds to the name.​
A boy saves 80p a day, How much does it take him to save $40
Simplify the expression. 5(10 + g) + 14g + 4 A. 19g + 54 B. 9g + 44 C. 14g + 50 D. 15g + 15
What is the 4th equivalent fraction to 5/6
Someone legally appointed to care for children if their parents die has _____.  A. kinship  B. custody
Look at the following elements and tell what information you can deduce from the given data. 1. Calcium 20 = Group 2 & Period 4 2. Oxygen = Group 6A & P
The following rectangle has area 16.4icm² and length 8.207cm. Work out its width, xcm. Area = 16.41 cm x cm 8.207cm​