1712ecnamor 1712ecnamor
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

A market increased the price of cheese selling for $4.98 per pound by 3%. What is the new
price for two pounds of cheese?

QUICK

Respuesta :

adeyemi0602 adeyemi0602
  • 08-12-2021

Answer:

$10.26

Step-by-step explanation:

$4.98x0.03= 0.1494,

4.98+0.1494= 5.13

2; 5.13+5.13= 10.26

Answer Link
randeepahansaka
randeepahansaka randeepahansaka
  • 08-12-2021

Answer:

$10.26

Step-by-step explanation:

$4.98*103/100=x

x=5.1294

2 pounds=2x=$10.2588=$10.26

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP QUICK!!!! Adapt Shakespeare’s language for an audience expecting a modern English update to Romeo and Juliet. But soft, what light through yonder windo
Why is glycolysis considered to be one of the first metabolic pathways to have evolved?
Will mark brainliest. Please answer.
Explain the 2 goals of a medical audit?
Need help on the definitions of these
What is the next step after gathering information when making smart food choices? Decide if help is needed. Take personal responsibility. Review the decision ma
Chris wanted to transform the graph of the parent function Y= cot (x) by horizontally compressing it so that it has a period of 2/π units, horizontally Terslati
[WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER TO ANYONE WHO SOLVES FIRST]
What does the government of finland give new mothers?
Evaluate the integral by making the given substitution. (Use C for the constant of integration. Remember to use absolute values where appropriate.) ∫(x^4 / (x^5