vaishnavi68 vaishnavi68
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada


Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for
$1.76 or the 14-ounce box for $2.42?

Respuesta :

js226687 js226687
  • 08-12-2021
I would say 14- ounce for $2.42
Explanation:
10 • 1.76 = 5.68 cents an ounce
14 • 2.42 = 5.78 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

The right of access to the courts is indeed but one aspect of the _____.right to petitionfreedom of associationprivate actionfreedom of speech
Anyone know how to αnimate?? :)
On a dry road, a car’s stopping distance varies directly as the square of its speed. A car traveling at 45 miles per hour can stop in 67.5 feet. What is the sto
Calling a molecule organic means that it has what 2 chemical bonds?
What is 5% more than 47.03$
Scarcity of water in the Middle East has played a major role in continuing the conflict between the Arab nations and A) Egypt. B) Israel. C) Palestine. D) Syria
How many 25 cent coins does it take to fill a 3L jug
Select the correct answer. Which mathematician authored a book that gave algebra its name? A. Descartes B. Diophantus C. Fibonacci D. al-Khwārizmī
In an experiment, a 2.514-g sample of calcium was heated in a stream of pure oxygen, and was found to increase in mass by 1.004 g. Calculate the empirical formu
Martha can paint a room in 2 hours.Jamie can paint the same room in 6 hours.How long, to the nearest tenth of an hour, will it take them to paint the room toget