rashh1214 rashh1214
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 5 pounds for 35 how much dose one pound cost

Respuesta :

starrettjojo
starrettjojo starrettjojo
  • 07-12-2021

Answer: 35 divided by 5 = 7.

Step-by-step explanation: therefore one pound is $7

Answer Link

Otras preguntas

This device blocks an opening along the base/floor of stairs or other walking or working surfaces where materials or body parts might otherwise inadvertently fa
IM HIGHLY FAILING PLEASE HELP ME :,((( and if you could help me with the rest highly appreciated
If triangle PQR is an equilateral triangle, solve x and y. PQ is 14y-59 QR is 9y+1 RP is 11y-23 Angle R is 7x-3 20 POINTS
I need help on outdated I-ready! -.-
Why is trading good for both people or groups involved?
Is it B, I don’t think it is but it may be
Read this excerpt from James Baldwin's "Notes of a Native Son": On the 29th of July, in 1943, my father died. On the same day, a few hours later, his last child
In what two major ways did the communists make changes in the Chinese way of life?
Among different types of cells, which stage of the cell cycle varies most in length?
(4x-1) 4 = need help for this please​