grave7buddycleverfor
grave7buddycleverfor grave7buddycleverfor
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 3 cans of beans cost 90¢, how many can you buy for $2.70?



If you can buy 10 juice packs for $3.00, how much will you spend to buy 4 juice packs?

please answer asap

Respuesta :

edgarc21 edgarc21
  • 07-12-2021
9 cans of beans and spend around 13.25 dollars
Answer Link
JustyourtypGuy JustyourtypGuy
  • 07-12-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 3 cans cost 90 cents

3=0.90 & x=2.7

by ratio:

3/0.9 = x/2.7

0.9x=8.1

x= 9

So you can buy 9 cans for 2.7 dollars

2. 10 Juice cost 3 dollars

by ratio:

10/3 = 4/x

10x=12

x=1.2

so you will spend 1.2 dollars to buy 4 juice packs

Answer Link

Otras preguntas

Would you find the word woven on a dictionary page with the following guide words?
What caused the rise of dictators during the interwar period? What was the main focus of these dictators?
Which of the following are considered oxidase-negative?
How much metal did they use to cover the ramp, including the bottom?
pls answer I will mark brainliest
If P = (-3, -2) and Q = (1 , 6) are the endpoints of the diameter of a circle, find the equation of the circle. (x - [?])2 + (y - [ ])2 = [ ]
When you stretch a spring 33 cm past its natural length, it exerts a force of 6 N. What is the spring constant of this spring?. A. 51 N/cm B. 0.18 N/cm C. 198 N
How many cubic miles are 8.48E+08 gallons of water? The density of water at ambient conditions is 1.000 g/mL.
A long jump pit is 10m long 3m wide and 50cm deep. How many cubic metres of sand are needed to fill it?
Question 2 of 6 Select the correct answer. What is the value of the expression when a = -2, b = 3, and c = -6? A. -1/3 B. 1/3 C. -1 D. 1