yessirewhatupyall yessirewhatupyall
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

Monica says,"if 4 bottles cost $10, then 2 bottles cost $5 + $20." Is Monica correct? Explain


6 grade shiiii, help me out doe, thanks luvs <33.

Respuesta :

heavenaubry
heavenaubry heavenaubry
  • 06-12-2021

Answer:

Monica is not correct.

Step-by-step explanation:

First of all, if 4 bottles only cost $4, then how would only 2 cost more? (She said the two bottles would be $25, which doesn’t make sense.)

Answer Link

Otras preguntas

If an energy level has each of these types of orbitals, then how many copies of it does it contain? Also, if each copy of an orbital can hold up to 2 electrons
An open-minded scientist does all of the following except
3.69 / 3= please show your work if you can
the sum of 3 consecutive whole numbers is 72
An egg drops from a nest at a height of 2.3 m. Which equation can you use to calculate the impact speed of the egg?
What are the first six non-zero multiples of the number 7
What would key classes be if you were going to design a software program that helped you manage your shopping excursion
How is Huck from the adventures of huckleberry Finn a product of his environment?
Suppose that a dominant allele (P) codes for a polka-dot tail and a recessive allele (p) codes for a solid colored tail. In addition, suppose that a dominant al
How was Philip II able to conquer Greece?