RealOGBRaydo91 RealOGBRaydo91
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-quart carton costs $2.79, while a 4-quart carton costs $3.88. Which is the better buy and why?

Respuesta :

ImagineBeingSmart69 ImagineBeingSmart69
  • 06-12-2021

Answer: the 4 quart is a better buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If (-3, y) lies on the graph of y = 3^x, then y = 1/27 -1 -27
What is mixed with proteins to break them into amino acids?
What is the body of a sponge is covered with many small opening?
The Vietnam war was part of the ____ war. Cold Korean Japan
Which ion does not have a noble gas configuration in its ground state?
How to graph y=-1/2x 7/2 on a coordinate plane
how many grams of chlorine are needed to form 20 moles of iron III chloride?
For a successful graft, the two plants involved
Please don't include the answer, just tell me the process!
A pair of socks costs $5.00. A package of 3 pairs costs $12.00. How much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs?