KnowledgeWhale
KnowledgeWhale KnowledgeWhale
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Lanny bought 1.4 pounds of rice that costs $0.40 per pound. How much does Lanny pay for the rice?

Respuesta :

mynameisamm mynameisamm
  • 11-01-2017
1.40
* .40
--------
0.56
Answer Link
luzgiussani
luzgiussani luzgiussani
  • 15-01-2020

Answer:

The correct answer is $0,56.

Step-by-step explanation:

In order to begin with the calculation we must understand the information we have.

We know that Lanny bought 1.4 pounds of rice, for a single pound of rice she paid $ 0.40.

To find out how much you paid in total for the rice, we simply multiply the value of the unit 0.40 by the total value of pounds of rice 1.4.

So:

0.40 x 1.4 = 0.56

In this way we can verify that the total Lanny paid for the rice was $ 0.56.

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of vagotomy when doing a gastric resection is to: A. produce gastric atony. B. decrease gastric acid hypersecretion. C. increase gastrin formation
8. 8 + (-2) – 9 – (-7) A.24 B.-8 C.4 D.-10
Entrepreneurs like Henry Ford and W. K. Kellogg helped the economy by:
Question 7 of 10 2 Points What do proteins, carbohydrates, and lipids have in common? O A. They are all made of chains of nucleic acids. B. They all use peptide
El fin del imperio azteca comenzó (started) con la llegada (arrival) de los españoles en 1519. cierto falso
what is a ancint fossil?
Convert the density of surface sea water to metric tons/cubic meter.
gcf of 40x^4a^2+16x^2a^3=8x^2a^2
How do I do this problem? (3/8)^2÷(3/7+3/14
Which cell structures are seen in all cell types? Check all that apply.DNAcytoplasmnucleusribosomescell membrane