Seudónimo Seudónimo
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

jerry bought 4 DVDs for $25.20. What was the unit rate?

Respuesta :

charstar
charstar charstar
  • 10-01-2017
25.20/4=6.3
$6.3 per DVD

Hope this helps :)
Answer Link
763609720
763609720 763609720
  • 10-01-2017
$6.30 per 1 DVD
You just have to do $25.20 divided by 4 
Answer Link

Otras preguntas

The diameter of a circle is 6 kilometers. what is the circle's circumference? d =6km . Use 3.14 for Pi.
Using the same sentence structure as a direct quote is an example of ____ Paraphrasing Plagiarism Persuasion Parentheses
Nicole deposits $600 into an account that pays simple interest at a rate of 3% per year. How much interest will she be paid in the first 5 years?
The River Nile from source to mouth Help!!!!
21) What is the measure of how high or how low a wave sounds? a) Diffraction b) Wavelength c) Amplitude d) Pitch
Why does Linda burst into tears in the cafeteria at school?
what is Newton's first law​
Which type of art is this image? Albc graphic art A. performing art B. plastic art C. literary art
[tex] \displaystyle{ \rm{Simplify:-}}[/tex]2 1/2×14/25÷{2/5÷(4/7-1/2)}​
I am trying to help my daughter out and I have no clue