contestada

Jatinia plans to purchase 4 pencil for her friends. Each pencil costs $. 35. How much money will jatonia spend?

Respuesta :

$0.35 cost of each pencil
4: Number of pencils she plans to purchase

.35 x 4 = 1.40

Jatonia will spend $1.40. 
4×0.35 =1.40 is the correct answer