Maxxrodz
Maxxrodz Maxxrodz
  • 06-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of granola varies directly with its weight. Granola cost $0.80 for 8 ounces. Write an equation to find how much any weight of granola would cost. how much does 26 ounces of granola cost?

Respuesta :

americalr7 americalr7
  • 06-01-2017
0.80/8=x 26 ounces of granola costs $2.60 because it costs $0.10 per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

In which direction would you travel going from 15 N. latitude 65 W. longitude 35 N. latitude 10 west longitude
what is 5,307,288 rounded the nearest 100,000
explain how you would round 33 and 89 to estimate their sum
List three types of energy transfer
what is 22 divided by 4722
What is 105159 rounded to the nearest ten thousand
Coastal communities often experience milder winters and cooler summers than further inland because of which of these factors? ocean winds blow consistently, pro
what was the ultimate colonial objection tho the sugar act
Which type of essay requires you to examine and analyze primary source documents
Which climate zone has cool summers, cold and harsh winters, a dry climate, and sparse vegetation