ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

There is a proportional relationship between minutes and dollars per minute, shown on a graph of printing expenses. The graph passes through the point (1,4.40).
Ashton wants to find the volume of a block of wood. The density of the block was 30 g/mL and the mass of the block was 125 g. What is the volume of the block of
Help me please, I need to pass this class
give an expression that is a Binomial and has a Leading coefficient of "-1/2" and a Constant of 4
read the quotation to the left. which of these adjectives best describes jurgis’s attitude? check all of the boxes that apply. confident afraid fearle
URGENT!!!!!!!!!!!!!! PLEASE HELP.
All intelligent people know that A. ? he or she B. ? they will suffer indigestion after eating a chocolate-broccoli muffin.
Which option best describes an archipelago? artic, ice-covered islands artic, ice-covered islands a chain of tropic islands a chain of tropic islands islands s
Find the missing number. Number of toffees 2 Your answer 4 6 8 Number of children 12 X 36 48 5 points
Water particles in gas coming off of a pan of boiling water are moving slower than the particles of the water in the pan.