tamaliitaalefili tamaliitaalefili
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-cup carton of ice cream costs $12.00. What is the price per pint?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 09-11-2021

9514 1404 393

Answer:

  $1.50 per pint

Step-by-step explanation:

1 pint = 2 cups, so the cost of it is ...

  x/(2 cups) = $12/(16 cups)

  x = (2)($12/16) = $1.50 . . . . . . multiply by 2 cups

The price per pint is $1.50.

Answer Link

Otras preguntas

American hostages were held by Iran during the presidency of: Richard Nixon Jimmy Carter Gerald Ford Ronald Reagan
which of the following of mandels conclusions is a necessary foundation for Darwin's theory of natural selection
Mustangs were especially important to the ranching industry in A.South Texas. B.West Texas. C.East Texas. D.Austin.
The human figure found in ain ghazal is
biancas employer matches 25% of her 401(k) contributions u to $1000 biancas salary is $50000 and last year she contributed $6000 to her 401(k) plan.what was her
1. Solve the system. {j+k=3j−k=7{j+k=3j−k=7 Use the substitution method. The solution is (5, −2)(5, −2). There is no solution. The solution is (8, 1)(8, 1) The
a pair of shoes weighs 650 grams.decigrams does it weighs
How did the Compromise of 1850 increase tensions between the North and the South?
I don’t understand please help
How many possible outcomes are there when you roll three dice?