Jose buys cookies and lemons at the store. He pays a total of $30.64. He pays $5.20 for the cookies. He buys 6 bags of lemons that each cost the same amount. Which equation could be used to determine x, how much each bag of lemons costs?

Respuesta :

Answer:

$4.24 each

Step-by-step explanation: I did the math. Well but you first subtract the amount of the cookies. Then you have to divided to est of it by six then boom you get the answer.