dekufor024
dekufor024 dekufor024
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

washing powder cost 12.87 for 9 kg. hwo much does 1 kg cost to the nearst cent

Respuesta :

blessingmadika123 blessingmadika123
  • 12-09-2021

Answer:

hard

Step-by-step explanation:

I don't know because I have never learnt these things

Answer Link
Hi1315
Hi1315 Hi1315
  • 19-09-2021

Answer:

[tex]1.43[/tex]

Step-by-step explanation:

9kg -------> 12.87

1kg ---------> x

let the unknown number be x

[tex]9 = 12.87 \\ 1 = x \\ use \: \: cross \: \: multipication \\ 9x = 12.87 \\ \frac{9x}{9} = \frac{12.87}{9} \\ x = 1.43[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A figure is reflected across the x-axis to create a new figure. Which rule describes this transformation? O (x,y) → (-x, -Y) O (x,y) → (y,x) O (x, y) = (x, y) O
Yes, teacher! Those were the two words I spoke more than any others when I was in mission school. They were like magic." What does Ned mean when he says that th
Decide whether the sentence is correct or incorrect as written. Vivemos en Chile.
what do animals and birds to teach their young once to catch the prey​
What were provisions of the social security act?
help please help please
Read the sentence. Hey, remember that time we found the baby turtles at the lake? What is the function of the word Hey in the sentence? preposition conjunction
Robert climbed 775 steps in 12 1/2 minutes.
what people are saying about Israel ​
Interest is defined as