daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Quick help: Explain how to solve the following system of equations. What is the solution to the system? 2x+2y+z=-5 3x+4y+2z=0 x+3y+2z=1
Please try and do all of them!!!!!1•2•3•6•8__________1•2•6•411x=121[tex] \frac{x}{3.7 } = 100[/tex]
Jenny has been saving quarters in a piggy bank since she was born. She currently has 192 quarters in her piggy bank. She wants to save $75 to buy a new Ipod, so
Anne had 28 pens, but 23 of them ran out of ink. How many of Anne's pens still have ink? ___of Anne's pens still have ink.
the values of the variables
The deposition of sediments carried by rivers results in the formation of
solve f(1) for f(x)=1-5x f(1)= [?]
How do lobbyists typically seek to influence members of congress?
International officials and business leaders have gathered to discuss free-trade policies. Outside their summit, protesters shout, "People before profit." These
What inspired the lawyer from Washington, Francis Scott Key, to write the Star Spangled Banner? A. the British troops retreat from North Point after they were u