kpeterson2339 kpeterson2339
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $21 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $2. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

ofatah648 ofatah648
  • 10-09-2021

answer: she can buy 10 tube of paints

Answer Link

Otras preguntas

2117 divided by 7 = show the remainder and quotient
Ramon has a rope that is 25 1/2 feet long.He wants to cut into 6 pieces that are equal in length. how long will each piece be?
Michael's favorite song is 3.19 minutes long. If he listens to the song 15 times on repeat, how long will he have listened to the same song?
what is 1 7/9×3 show work please
N times $3.25 = $325.00. What is the value of N
how to say 10 × (2.5 + 13.5) in word form
Kerry is comparing the numbers 9.207 and 9.210. what is the least place value she needs to compare to decide which number is greater?
Members of a political party share similar views on important issues.
Solve by the method of elimination by using multiplication. x-y=15 4x+2y=30
How many days would it take for a tiger to eat the eland antelope