scftokyo
scftokyo scftokyo
  • 09-09-2021
  • Mathematics
contestada

(as a unit rate simplified) 24 bottles for $2.95

Respuesta :

Heather
Heather Heather
  • 09-09-2021

Answer:

Bottle unit: 8.14

Dollar unit: $0.12

Step-by-step explanation:

Dividing the equation, bottle on top for bottle and dollars on top for dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Any quotation taken word for word from a source must be enclosed in quotation marks and cited. This is called a(n) A. direct quotation. B. end citation. C. para
what landforms are likely to form at this boundary
eff needs to buy food and medication for six cats and one dog. The cost of food and medication for a cat is $5 less than two-thirds of the cost of food and medi
An electron and a proton are confined in the same space. For what particle would a measurement of the speed have a greater uncertainty?
eff needs to buy food and medication for six cats and one dog. The cost of food and medication for a cat is $5 less than two-thirds of the cost of food and medi
how does the body get rid of cell wastes
Mae king earns a weekly salary of $325 plus a 6.5% commission on sales at a gift shop. how much would she make in a work week if she sold $4,800 worth of mercha
a piece of note has side lengths of 12.5 centimeters. what is the area of the piece of the note paper?
Round to the nearest whole number: 25.41 A. 26 B. 25.4 C. 25.5 D. 25
fawn built a sandbox that is 6 feet long 5 feet wide and one half foot tall how many cubic feet of sand does she need to fill the box