ezariahtorres
ezariahtorres ezariahtorres
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs 9$
what is the cost for one cookie

Respuesta :

Nephele
Nephele Nephele
  • 07-09-2021

Answer:

15c=9...

1c=9/15.....

=0.6$..

Answer Link
kevinmwc1 kevinmwc1
  • 07-09-2021

Answer:

Should be 0.6 or 60 cents per cookie

Step-by-step explanation:

To find this all you gotta do is divide 15 by 9.

Answer Link

Otras preguntas

why is it important to laugh? I have to write a paragraph on why it is important to laugh!
Hi which fraction is bigger 5/8 or 11/20 and why ?
A grocery store sells three different quantities of sugar. A pound bag costs $1.10, a 2 pounds of a bag costs $1.98,and a 3 pounds of a bag costs $2.85. Describ
tell me 3 facts about xuchal! please
square root of 80p^3
how do molecules get from the food to your nose
TRUE OR FALSE ALL PRIME NUMBERS ARE ODD
Maths Share £72 in the ratio 2:7
what 3 things did the Spanish explorers look for?
Which is bigger 6/8 or 7/8?