talhabasharat2007 talhabasharat2007
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

similar bars of soap are sold in packs of 3 for $2 or packs of 8 for 5.20 find the difference in the price for 48 bars of soap

Respuesta :

MindOfMinnie
MindOfMinnie MindOfMinnie
  • 15-08-2021
Bar 1:

3 = $2
48 divided by 3 = 16
$2 x 16 = $32

—————————————————

Bar 2:

8 = $5.20
48 divided by 8 = 6
$5.20 x 6 = $31.2

—————————————————

Difference:

$32 - $31.2 = $0.8

So when the two sales are compared, the ‘8 for 5.20’ sale is cheaper by $0.8.

—————————————————

Pls give me a brainliest if this helped thx



Answer Link

Otras preguntas

A cone’s height and its radius are each equal to half the radius of a sphere. How many of these cones would it take to equal the volume of the sphere?
In order for a cast fossil to form, there must first be a ________ fossil. petrified remains carbon film preserved remains mold (Pick one of the options)
Monetary Policy Definition A B C or D
please help!!! based on the lewis /electron dot representation of the two atoms predict the ratio of metal​
Coding question. Please help me?
Explain how you calculate the constant of variation.
3Why is it essential to think about interest and ability while selecting an occupation Clarify in five sentences​
what type of changes laberals and radical wanted after industrial revolution?​
f(1)=-12, f(n)=2f(n-1) find first 4 terms
|9(1) 9(1) = 50 g(n) = 8 – g(n − 1) g(2) = What’s g(2)