bmccoy4845 bmccoy4845
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

ekanayakendb
ekanayakendb ekanayakendb
  • 10-08-2021

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

Answer Link

Otras preguntas

drew's weekly allowance is $8.00.His friend Jann' s weekly allowance is $10 Drew spends $3 a week and Jan spends $4 a week. Write two expressions to show how mu
What is the place value of the 4 in 2,345?
describe all the numbera that when rounded to the nearest thousand are 645,000
What is five times the product of x and y increased by 3xy
4. In 1777, who commanded the American soldiers who captured 5,800 British soldiers under General Burgoyne at Saratoga
Please help me simplify 12/75 to a decimal
There are five types of grains of sand: very coarse, coarse, medium, fine, and very fine. A grain of fine sand can have a diameter of 0.125 millimeters. Which n
The sum of three consecutive even numbers is 156. What is the smallest of the three numbers
During the California Gold Rush of the 1850s, some Americans in the eastern part of the United States reached California by sailing all the way around South Am
What is five times the product of x and y increased by 3xy