shannonhopson shannonhopson
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of barley can be bought for $2.40?

Respuesta :

kitkat12345678910
kitkat12345678910 kitkat12345678910
  • 09-07-2021

Answer:

1 ounce

Step-by-step explanation:

pound = 16 ounces

8$ / 16 = 1.28$

you will have 0.12$ left

I hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Can anybody please help me out with this question please I would really appreciate it so much. please and thank you .
help me please !!!!!!!!!!!!!
The ages of three sisters are consecutive integers with the sum of 180. How old are each of the brothers? Write and solve and equation the above situation desc
Which best explains how nutrients, salt, sediment and pollutants get into estuaries and oceans?
what stage of the creative process requires you to set your mind to think observe and express?
Read the following supporting sentences from a process paragraph. Then, choose the topic sentence and clincher sentence that would best complete the paragraph.
The function f(x) = 40sin(0.1x + 12) + 50 represents the number of items, f(x), made in a factory each day for x days. The data used to generate the function wa
Please help me please
find the smallest number by which 339 must be multiplied so that the product is a perfect cube. also find the cube root of the perfect cube so obtained
write any five applications of cyliner​