Seudónimo Seudónimo
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 18-06-2021

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

90 cents for 15 slices is .90/15 which is .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

In an average year, more people die from ____ than from any other natural disaster.
Which is NOT an example of a pure substance? A. water B. oxygen C. antifreeze D. carbon dioxide
what is the guiding principle behind the behavior of energy???? PLEASE HELP ASAP!!!
Does De Tocqueville observe the laissez-faire government in the United States , which meant that the government
which type of triangle has these measurements 100 degrees 30 degrees 50 degrees
What statement best describes slave trade on the United States in the beginning of the 1800s?
which item is not a factor in population growth
The Greek root arch means chief or ruler The Greek word tekton means builder what do these tell you about the meaning of architect
What is the great depression and when did it take place?
One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?