Miley5056
Miley5056 Miley5056
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 09-06-2021

Answer:

$5.20

Step-by-step explanation:

A dozen is 12, so multiply by two.

2.60 * 2 = $5.20

Answer Link
MasterMind615
MasterMind615 MasterMind615
  • 09-06-2021

Answer:

5.20 for 12

Step-by-step explanation:

2.60 for 6

2.60*2=12

5.20 for 12

Answer Link

Otras preguntas

Aside from increased expenses having a baby may also cause a
What is true about how the robber barons did business? A. They paid all their workers fair wages. B. They cleaned up air and water pollution. C. They
for the ecuation: −4z+1=bz+c for z
Anybody know the right answer??
What happens to most of the nitrogen in a plant when the plant dies?
1/3x * 6 = -8 it says solve
What belongs in the box marked with the question mark in the proof below?
joe and Bill are working on building a stone wall that will be 120 feet long. Joe works from one end and is able to build one ten foot section in 5 hours. Bil
I need help with my reading homework
In 1787, as the constitution was being debated, __________ worried that the new government he helped create might be too democratic, while __________ who refuse