sondosa7091 sondosa7091
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

5 apples cost 80 cents find the cost for 20 apples

Respuesta :

michael96042 michael96042
  • 09-06-2021

Answer: 320 cents

Step-by-step explanation:

80/5 = 16

16*20= 320

Answer Link
Аноним Аноним
  • 09-06-2021

Answer:

Cost 20 apples = 320

Step-by-step explanation:

5 apples cost = 80

cost of 20 apples = ?

First we should cost of 1 apple

1 apple cost = 80 ÷ 5

= 16

∴ Cost of 20 apples = 16 × 20

= 320

Hope it is helpful...

Answer Link

Otras preguntas

you're packing equipment for a January expedition to the North Pole. List the items you would bring along.
Given a circle with a diameter of 4, which equation expresses pi as the ratio of the circumference of a circle to its diameter
Consider that (x, y) is a solution to the system of equations. What is the product of x and y? 2x − 5y = 10 4x + 3y = 7
What is the answer?please help me
Rewrite without absolute value for the given conditions: y=|x−3|+|x+2|−|x−5|, if 3 y = ?
A parabola has a vertex at (3,4) and passes through point (-2,-9/4) as shown to the right. Which of the following is the equation for the parabola?A. y= -4(x-3)
The length of the remote car is 8 1/2 inches to nearest half inch and 8 1/4 to the nearest quarter inch. Which measurement is more precise?
acts as president of the senate​
Answer? I don’t understand any of this
Which development during the late middle ages laid the foundation for capitalism in europe