katzumivenegas5402 katzumivenegas5402
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

A toy factory can produce 135 toys in 5 hours. At this rate, how many hours will it take to produce 243 toys?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 09-06-2021

Answer:

9 hours

Step-by-step explanation:

you can find the unit rate by dividing 135 by 5 to get 27 toys per hour

243 ÷ 27 = 9

Answer Link

Otras preguntas

I need this question answered like NOW, please <3 An object that turns back light when light strikes it is a(n) _____. A. emitter B. reflector C. refracto
Anyone who applies pesticides is most vulnerable to poisoning when
A bag of 20 oranges costs $6.99. What is the cost of each orange? Round to the nearest cent.
how are all circles similar?
magma from within earth's upper mantle moves to the surface and erupts to form lava flows and ash deposits. These deposits collect over time and become bigger.
Analyze the diagram below ad complete the instructions that follows. Identify a pair of vertical angles in the figure. A) B) C) D)
50 is what percent of 125?
Child labor laws govern the _______ , type of job, and hours of work for anyone younger than eighteen years old.
please help me solve this equation 2x+y=10
What are sediments containing pieces of diatoms used for? A. making solar cells B. making glass C. abrasives and polishes D. thickening ice cream