fsavannah070
fsavannah070 fsavannah070
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada


What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
O $0.08 per ounce
O $0.80 per ounce
O $1.25 per ounce
O $110.40 per ounce

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 10-05-2021
A. $0.08 per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price.

$9.60/120 ounces = $0.08/ounce
Answer Link
malachihenderson60 malachihenderson60
  • 28-09-2021

Answer:

0.08

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A faucet can fill a bathtub in 6 minutes. the drain can empty the tub in 10 minutes. If both the faucets and the drain are open at the same time, this situation
HELP NEED ANSWER 20 POINT NO LINKS
6. Erin runs laps around a circular pond with a radius of 12 yards. She calculated the total distance she would run after ten laps around the pond. Is Erin's ca
I need help with my algebra.
Reagan saves $124.00 in 4 weeks. At this rate, how much money will Reagan save in 16 weeks?
where is dense connective tissue found on a long bone
When I (come)____ , she will be cleaning the door.
Promulgation and passing of statute
please help me :((( I'll give points and brainlest ​
what problem does the excretory system have when someone has diabetes