dat1girldanna dat1girldanna
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?

11 cents / ounce

12 cents / ounce


13 cents / ounce


14 cents / ounce

Respuesta :

nevaehwilsonhuerta
nevaehwilsonhuerta nevaehwilsonhuerta
  • 07-05-2021

Answer:

13 cents / ounce

Step-by-step explanation:

$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Five percent of what number is 1.75?
the increased demand for vegetarian meals has caused an increased in the price of tufo. If the current cost of $2.99 per pound is increasing 6% per year what wi
Bramante would have needed the help of what type of specialist to design a structurally solid dome on St. peter's basilica? 1. Engineer 2. Landscape architect
Which sentence does not contain any errors? A. Theyre apartment has a lovely view of the park. B. There apartment has a lovely view of the park. C. Their apa
The Justinian Code was important because it was a collection of the A. Military tactics used by roman generals B. teachings of jesus and the christian fathers C
the zeros of the function f(x)=(x+2)^2 - 25 are?
the radius of a truck wheel is 3 ft. what is the approximate circumference if the truck wheel.
It's infrequent, but our own nucleotide sequences can change as the result of spontaneous or environmental damage (which might remove or shift a nucleotide posi
How do I solve this?
The Justinian Code was important because it was a collection of the A. Military tactics used by roman generals B. teachings of jesus and the christian fathers C