kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

someone please help me with this question​
Can you give me 20 examples of nonverbal communication?? Pleasee
Rosemary and Darwin are discussing how to find the value of -28 + 45. Rosemary says the value of -28 + 45 = -73. Darwin says the value of -28 + 45 = 17. Who is
Please someone help me on these 3 questions!! HELP ME I NEED HELP!!!!!
Consider the following lines of Python: >>> x = input() >? 12 >>> x + “abc” What is the output?
phóng xạ và phân hạch hạt nhân
4. Two unbiased coins are tossed. Calculate the probability that (a) Two heads are obtained. (b) One head and one tail is obtained.
Which scenario best describes a long-term challenge and an effective strategy to manage it? 1.Drew is facing the end of the school year, and he has six Advanced
what were the problems and challenges the Frank family faced in the Annex?​
A high school student earns $65 for mowing one customer's lawn. If he mows 13 lawns in one week, how much money will he earn for that week?