marleesimone727
marleesimone727 marleesimone727
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE

Carmen i making banana-nut bread. she spent $20.16 on bananas. If the bananas are $1.12 per pound, how many pounds did Carmen purchase

Respuesta :

mayrs mayrs
  • 09-04-2021

Answer:

i think its 18 lb

Step-by-step explanation:

i just divided 20.16 / 1.12 and got 18 lbs

Answer Link
kirlianr kirlianr
  • 01-05-2021

Answer:

18 pounds

Step-by-step explanation:

just divide

Answer Link

Otras preguntas

What is h(x) = f(x) – g(x)?
HELP ME Randomthing2143! What's the mean of 2, 43, 67, 18?
Whole Foods Stores is built on the core values of integrity, employee empowerment, and providing high-quality products to its customers. These core values are k
What style of art was adopted as a means of spreading Christianity during the Counter-Reformation? A. Catholic B. Jesuit C. baroque D. Semitic
What are hydrophytes, mesophytes and xerophytes.​
Which excerpt from Chapter 3 of The Scarlet Letter is the best evidence that the stranger in the marketplace wants to keep his true identity a secret? When he f
In simplest form what is 1/9 + 3 5/8
The $200 dryer was on sale for $180. What was the percent of discount?
Can someone help me plz on this. I don't understand ​
The amount of time (t) in minutes it takes to make a coffee at Starbucks is related to (n) the number of coffees they purchase.the equation is t=2n-3. How long