oscarmenci17 oscarmenci17
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

A bottle of soap costs $3.45 for 64ounces. What is the cost per ounce?

Respuesta :

sergioa49
sergioa49 sergioa49
  • 09-04-2021
Five cent per a ounce
Answer Link
billymarlo
billymarlo billymarlo
  • 09-04-2021

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

All you have to do us divide the cost by the amount of ounces

3.45 ÷ 64 is about 0.05

The full answer is 0.05390625

Since we are talking about money, it should be $0.05

Answer Link

Otras preguntas

What quadrant does Cos A < 0, Tan A < 0
Pls help What lessons can we learn from the Maya civilization's decline? Consider the problems facing our society today and other information you have learned
the crusades had which effect on jews in Europe?
HELP!!!! 48PTS!!!! What happens to water when it warms above 4 °C? (4 points) It contracts. It forms ice. Its density decreases. Its composition changes.
Solve for x: 5x + 15 = 75
Which of the following criticisms of the Democratic Party's superdelegate process is supported by the cartoon? The process is unfair to less populous states. Th
On a trip, Gavin bought a ping-pong racket for $33. With the tax, he paid $36.96. What is the tax rate, in percent?
Leading up to the civil right movement in the 1950s and 60s, in what ways were black discriminated against?
could someone help me with this question?
A data set is made up of these values. 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12 Find the interquartile range. O A. 11 - 4 = 7 O B. 12 - 8 = 4 O C. 12 - 3 = 9 O D. 4-3=1