InvisibleJeffIsMyBff
InvisibleJeffIsMyBff InvisibleJeffIsMyBff
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Danny bought 6 ounces of sunflower seeds for $2.64. How much did 1 ounce of sunflower seeds cost?

Respuesta :

unedesi
unedesi unedesi
  • 08-04-2021
2.64 divided by 6 equals 0.44. one ounce costs 44 cents
Answer Link
josetarango106
josetarango106 josetarango106
  • 08-04-2021

if u divide 2.64/6 you I'll get 0.44 so each ounce iof sunflower seeds will be $0.44.

Answer Link

Otras preguntas

This Chinese emperor wrote the most complete dictionary and ruled longer (sixty-one years) than any previous leader. Qianlong Kangzi Chou Hongwu
During his workout, Elan spent 28% of the time on the treadmill. What fraction of his workout was on the treadmill?
Evelyn is making a costume for her school play. She needs to buy 2 yards of cotton fabric at a cost of $3.49 per yard, and 1/2 yard of satin fabric at $5.98 per
A(n) _____ is a mass of living protoplasm. amoeba paramecium euglena virus
which modern graphic designer was also a leading de Stijl artist?
The largest molecules in organisms are _____. carbohydrates proteins lipids nucleic acids
In what year did the last Chinese dynasty come to an end? A. 1912 B. 1839 C. 1905 D. 1945
By remilitarizing Germany, Hitler violated a. the Rome-Berlin Axis. c. the Third Reich. b. the Treaty of the Allies. d. the Treaty of Versailles.
Sabrina wants to get better at soccer. In order to do this, she has created a list of skills she will need to improve. Which skill should get the most of her at
By remilitarizing Germany, Hitler violated a. the Rome-Berlin Axis. c. the Third Reich. b. the Treaty of the Allies. d. the Treaty of Versailles.