Seudónimo Seudónimo
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought
3/4
of a pound. How much money did he spend on apples?


A $0.75
B $0.90
C $0.80
D $1.00

Respuesta :

solimore0714 solimore0714
  • 08-04-2021
A. $0.75
B.$0.90
C.$0.80
D. $1.00

Answer is A
Answer Link
hey7951 hey7951
  • 08-04-2021
B because if you divide 1.20 by 4 it will give you 0.3 then you multiple it by 3 and it gives you 0.9
Answer Link

Otras preguntas

What number is 562 less than 10,000?
What was the historical significance of Barack Obama’s election in 2008?
What are the prime factorization of 2100 in exponential form
how do you solve x/3-7x/12=2/3?
In a jumping contest marcus jumped 1.02 meters gustavo jumped 1.29 meters and lorena jumped 1.202 meters.who won the jumping contest???
How do you do this problem 1/4 +4x/5=11/20?
How to graph 2y-10x=20
How might people adapt to life in an area with steep mountains?
which BEST describes meiosis?A.It produces cells that are identical to the original cell.B.It is responsible for the replacement of damaged skin cells.C.It is r
if 15 baseballs weigh 75 ounces, how many baseballs weigh 15 ounces