juniorios368
juniorios368 juniorios368
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 07-04-2021

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Which answer best summarizes the benefit of slaves to a typical colonial family? After initial costs, families could profit from a lifetime of free labor. A c
What was part of President Johnson's plan for Reconstruction
0.4(2 - q) = 0.2(q + 7)
Which of the following led to the most sectional strife over slavery in the first half of the 19th century?
Believing that truth is what works for actual real people, Harvard psychologist William James developed the philosophy of A.Social progressivism B.pragmatism C.
how did new immigrants differ from old immigrants
The Second Continental Congress voted twice on the Declaration of Independence because they wanted a unanimous vote. it was required by Congress. several coloni
compare the three subatomic particles in terms of location in the atom mass and relative charge
9 x 27 + 2 x 31 - 28 = n
What's the best way to get rid of a cowlick?