BushiRozu
BushiRozu BushiRozu
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

whats the best buy? 32 ounces of cereal for $3.52 or 48 ounces of cereal for $6.24.how much cheaper per ounce is the better deal

Respuesta :

annepoveromo annepoveromo
  • 14-11-2016
You would divide 32 into 3.52 for .11 per ounce.
You would divide 15 into 6.24 for .13 per ounce

So the better deal is the 32 ounces which is .02 per ounce cheaper. 
Answer Link

Otras preguntas

An earthquake can be felt in a circular pattern from the epicenter. if the equation of this pattern is x2 + y2 = 4900, how many miles away from the epicenter ca
What is the empirical formula of a substance that is 53.5% carbon (c), 15.5% hydrogen (h), and 31.1% nitrogen (n) by weight?
Which of the following gives the correct possible values of l for n = 4?
1/3b + 5 = 3/2b + 1/3
Factor the algebraic expression below in terms of a single trigonometric function. sin 2x + sin x - 2
Contemporary research suggests that the storm-and-stress notion of adolescence is
Explain the conversation of mass during cellular respiration
The coded information in a dna molecule directly determines the formation of
Which two organs help to break food down mechanically?
I need the answer to both of these please help! 9: what is the value of x? 10: what is the value of x?