hs726538
hs726538 hs726538
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

What expression can be used to determine the total cost of buying c pounds of cashews for $2.65 per pound and f pounds of flour for $0.94 per pound?


PLEASE HELP

Respuesta :

ceceeeee91
ceceeeee91 ceceeeee91
  • 10-03-2021
If X = total, then the equation would be

X = 2.65(c) + .94(f)

Answer Link

Otras preguntas

Really struggling with this, can someone please help me out and give me a brief explanation? Id greatly appreciate it.
Grayson is going to an amusement park.the price of admission into the park is $25, and once He is inside the park, he will have to pay $3 for ever ride he rides
Can somebody help pls
Simplify until you have only positive exponents
Solve the equation. Enter the number only. 4/7z + 2/3z = 13
Write the equation of the line MN, which is formed by the points M(-3,5) and N(2,0)
The Old and New Testaments come from the memories of:
PLEASE HELP!! This is timed, but I don't recall ever learning this info T-T I'll mark brainliest!!
Which is one step to take when summarizing a text
State the 4 Reasons for American entry into WW1