rbreana72
rbreana72 rbreana72
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​

Respuesta :

23bkeiser
23bkeiser 23bkeiser
  • 10-03-2021
Answer:

5.75
You divide 19.55 by 3.4
Which gives you exactly 5.75
Answer Link

Otras preguntas

What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?