lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

a painter said it would take 1 person 120 hours to paint his house how many days would it take 4 people 6 hours a day
(describe the characters in french dont have to be complete sentences)Françoise a une obsession. Elle a une obsession dangereuse. C’est une fille unique et son
Help 10 points Is the most it allowed me to put so yeah but still need help. What number is missing from this factor tree for the prime factorization of 525?
Some religions have holy sites while others do not. Do you think that holy sites add significance to a cultural group?
What is the solution to this 20x+30y=1000
A ____ fault moves because it is under compression.
Please Help ;-; Complete the point-slope equation of the line through (-8,-8) and (-7,9) y-9=__?__
What is the x-intercept of the line with this equation −2x 12y=18 enter your answer in the box. (?, 0)
I need help on 43 and 45 please. Thanks :D
Which of these is the best reason for proper nutrition? A.To ensure that you will be skinny B.To protect yourself against certain diseases C.To improve your int