cabreramarley610
cabreramarley610 cabreramarley610
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amira bought 3.34 lbs. of grapes at $0.67 per pound. How much money did she spend?

Respuesta :

audrey1669
audrey1669 audrey1669
  • 09-03-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you multiply 3.34 and 0.67 then you round

Answer Link
mesquishylife
mesquishylife mesquishylife
  • 10-03-2021
0.67 x 3 = 2.01
0.67 x 0.34 = 0.2278 —> rounded to 0.23
2.01 + 0.23 = 2.24
she spent $2.24
Answer Link

Otras preguntas

What are all of the secondary consumers included in this web?Herring Sprat Gray seal Saduria entomon Monoporeia affinis
Explain the difference between linear, exponential, and quadratic functions in terms of their graphs, their patterns, and their rates of change.
A rectangle has a side length of 9 centimeters and 6 centimeters. What is the area of the rectangle?
27) Read this sentence from lines 60 and 61. Geothermal plants emit 97% less acid rain-causing sulfur compounds than are emitted by fossil fuel plants. In this
0.00000405 in scientific notation
How did Samuel Morse's invention affect communication in the country? Allowed messages to be sent in seconds over long distances Blocked people's ability to s
PLEASE HELP! I’ll give brainliest Who are the "clever" animals in animal farm?( more than one answer) - sheep - pigs - dogs - goats - horses
explain how t v is a cheap means of communication
What is the number of moles in 15.0 g AsH3? O 5.2 mol O 1200 mol O 0.44 mol O 0.19 mol
the number value of 2 in the number 4256​