salmaasharif6 salmaasharif6
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-cup carton of fruit punch costs $2.40. What is the price per fluid ounce?

Respuesta :

dspader
dspader dspader
  • 08-03-2021

Divide 2.40 by 5 so you can find the unit rate.

2.40/5=0.48

So the price per fluid ounce is $0.48

---

sorry if this doesn't help

Answer Link

Otras preguntas

what is -a^-2 if a=-5
You can use pen and highlighter tools to emphasize information on a slide during a PowerPoint presentation. These tools are available from the Choose one answer
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
si un estudiante quiere ir al blank le digo que no
Oracle bones are bits of animal bone or turtle shell that tell historians a great deal about Ancient China. Which of the following best describes the significan
(a) (-5z)^3 (b) 5x^4(x^2)
What kind of military force did the confederation government have?
why are skin cells undergoing mitosis continuously
What kind of military force did the confederation government have?
why to organisms need natural resources?