fortniteproforever10
fortniteproforever10 fortniteproforever10
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Green apples cost $1.89 per pound. Alice purchased 3 ½ pounds of apples. How much did she pay?

Respuesta :

aher5557
aher5557 aher5557
  • 08-03-2021

Answer:

$6.61

Step-by-step explanation:

3 * 1.89 = 5.67

1.89/2 = 0.945

5.67 + 0.945 = 6.615

= 6.61

Answer Link

Otras preguntas

Name a strait in the southern part of south America.
Help on these problems please
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
mr. harper had 506 apples at his fruit stand. his freind gave him 87 more apples,and he bought another 59 apples. how many does he have all together? buy using
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
Find the unit rate. 6 ounces for 2.5 servings Help! Please
How do I find the area of a square with a radius of 16ft
Is desert a abiotic or biotic or both
Which two kingdoms have no one-celled organisms?