Chucklemonster Chucklemonster
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

cashews cost $1.74 per pound. walnuts cost $1.92 per pound. how much will 3 1/3 pounds of cashews and 2 5/8 pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

nikolamokrzycka
nikolamokrzycka nikolamokrzycka
  • 08-03-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

In your own words, What are your feelings on Mob mentality, have you ever been in this type of situation? Good for Journal entry
Which of the following is an organic molecule?
What is the solution to this equation? X - 15 = -6 O A. x = 21 O B. x = -9 O c. x=9 O D. x= -21​
One number is two less than seven times another number. If the sum of the numbers is 22, find the numbers.
What group first settled in Delaware? Dutch Swedes English French
A boat's initial velocity is 30 m/s. After 2.5 seconds, its velocity is 5 m/s. What is the boat's rate of acceleration? a -10 m/s b 27 m/s C 5 m/s2 d 20 m/s4
A scientific theory states that the universe is expanding. Which of these statements is correct about this theory? (2 points) Group of answer choices It is a fa
Give the climate of greece​
what does it mean comply???
Assertion (A) : The wages for farm labourers in Palampur are less than minimum wages. Reason (R) : Employment is more and farmers are less in Palampur. Both A a